Şişe Dolum Makinası

Birçok ürün ve sıvı, cam ya da plastik şişeler içerisinde satışa sunulmaktadır. Çeşitli sektörlerde ürünlerin ambalaj haline getirilmesinde şişe çeşitleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak üretilen tüm ürünlerin el değmeden bu şişelere yerleştirilebilmesi için birtakım araç ve gereçlere gereksinim vardır. Bunlar içerisinde şişe dolum makinası çeşitleri en işlevsel olanlarıdır.

Üretim sırasında bu makineler sayesinde ürünlere hiçbir şekilde temas olmadan ambalajlama yapılabilmesi sağlanmaktadır. Bu makineler yardımı ile su, reçel, bal, meyve suyu gibi birçok gıdayı rahatlıkla şişelere doldurma imkânı bulunabilmektedir.

Birçok farklı makine türünün bulunması hemen her sektörün bu makinelerden yararlanabilmesine olanağı tanımıştır. Geniş bir kullanım alanının bulunması şişe dolum makinalarını günümüz sanayi sektöründe oldukça popüler bir hale getirmiştir.

Şişe Dolum Makinelerinin Kullanım Avantajları

Üretimi tamamlanmış olan ürünlerin şişeler içerisine yerleştirilmesine olanak tanıyan şişe dolum makinesi çeşitleri birçok kullanım avantajına sahiptir. Şişleme hattında ki en önemli cihazlar olarak öne çıkan bu dolum makinelerinin avantajlarından şu şekilde bahsetmek mümkündür:

 • Ürünlere el değmeden şişelenmelerini sağlar.
 • Hızlı bir şişeleme süreci gerçekleştirilir.
 • İşgücü maliyetini azaldır.
 • Farklı tasarımlarda şişelere ürün yerleştirilmesi daha kolay gerçekleşir.
 • Hijyenik bir ortam sunar.

Tüm avantajları birçok üretim işletmesi tarafından şişe dolum makinelerinin kullanılmasını gerekli hale getirmiştir. Bu işlem sırasında daha az işçi çalıştırılması ve çok daha fazla üretim yapılabilmesi en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Çok yönlü kullanımının olması aynı anda farklı türden ürünlerin farklı şişe türlerine doldurulabilmesine de olanak tanır. Bu makineler belli bir çalışma prensibine sahip olduğundan dolum sırasında özellikle ürünlerin israf olmasının da önüne geçmektedir. Aynı zamanda dolum sırasında gramaj ve miktar ayarlanabildiğinden taşma riski meydana gelmez. Bu da şişelerin dolum sonrasında kirlenmesinin önüne geçer.

 

Şişe Dolum Makina Çeşitleri Nelerdir?

Şişe dolum makinası çeşitleri arasında şunları saymak mümkündür:

 • Çikolata kreması dolum makinesi
 • Bal dolum makinesi
 • Pastacılık ürünleri dolum makinesi
 • Kozmetik dolum makinesi
 • Bitkisel yağ dolum makinesi
 • Şampuan dolum makinesi
 • El dezenfektanı dolum makinesi
 • Boya dolum makinesi

Gibi birçok farklı ürünün şişelenmesinde kullanılabilecek makine türü bulunmaktadır. Her makinenin kullanım prensibi farklı olabilmektedir. Ancak işlevi ve ortaya çıkardığı işin kalitesi aynıdır. Bu makinelerle çalışmak ise son derece kolaydır. Yedek parçalarının teminin kolay olması ve tamir sürecinin uğraştırmaması üretim sürecini aksatmamak adına büyük önem taşımaktadır.

 

Şişe Dolum Makinası Kullanım Alanları

Dolum makineleri her bakımdan hijyenik ve güvenli bir dolum yapılabilmesine olanak tanıyan makinelerdir. Bu cihazlar sayesinde kavanoz, kova, şişe ya da diğer tüm metal kapları doldurmak daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşir. Üretim kapasitesini en üst seviyeye taşıyan makineler seri üretime en uygun cihazlardır. Yüksek bir kalitede ve verimlilikte çalışması dolum makinelerin en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Kullanım alanlarına bakıldığında ise kozmetikten gıdaya kadar birçok alanda kullanılabildiği görülmektedir. En çok gıda, kozmetik, ilaç ve kimya sanayinde kullanılan makinelerdir. Sıvı üretim yapan her işletmede bu makinelere olan gereksinim oldukça fazladır. İlaç sanayisinde şurupların şişelere doldurulması şişe dolum makinesi ile yapılırken gıda sanayinde çeşitli sıvıların şişelenmesinde kullanılmaktadır.

Şişe dolum makinaları hem işlevleri hem de kullanım rahatlığı ile üretim işletmelerinin en avantajlı makineleridir. Üretimin kusursuz işlemesi açısından bu makinelerin temin edilmesi büyük avantajlar sağlamaktadır. Hem maliyetinin düşük olması hem de iş gücü maliyetini düşürmesi açısından tercih edilebilirliği son derece yüksek tasarımlardır.