Sıvı Dolum Makinası

Sıvı Dolum Makinası

Sıvı dolum makinaları, fabrikalarda yer alan üretim hatlarında en sık kullanılan makinalardan biridir. Adından da anlaşılacağı üzere sıvı yani likit yapıdaki ürünlerin paketlenmesi için kullanılan makinelerdir. Bu türdeki makineler, ürünlerin hazırlanma aşamalarında hijyenik, verimli, tutarlı ve güvenilir bir dolum yapılmasına katkı sağlar. Likit dolum makinesi; cam ve plastik kavanozlar ya da metal kaplar gibi çeşitli ürün içerisine dolum gerçekleştirebilir.

Sıvı Dolum Makinası Avantajları Nelerdir?

Üretim sırasında yer alan makineler, ürünlerin hazırlanması konusunda birçok açıdan fayda sağlar. Her şeyden önce teknolojisinin de gelişmesiyle el gücüne bağlı üretim her zaman belirli bir oranda devam etmeyebilir ve hız konusunda yeterli olmayabilir. Yalnızca makine gücüne dayalı bir likit dolum makinası yönteminde, dolum kapasitesinin en üst seviyeye çıkarılması mümkündür.

Seri üretim söz konusu olduğunda sıvı dolum makinesinin sahip olduğu hız, en öne çıkan kullanım faydalarından biridir. Buna ek olarak sıvı dolum makinası kullanımı, sıvaların tutarlı miktarlarda şişelenmesini sağlar. Bir kere yapılan gramaj ayarı sayesinde belirlenen miktarda dolum her seferinde eksik ya da fazla olmayacak şekilde yapılır.

Ayrıca sıvı dolum makineleri çok yönlü bir kullanım konusunda da avantaj sağlar. Özellikle birden fazla alanda sıvı üretimi yapan fabrika ve markalar için oldukça kullanışlı olan bu özelliği sayesinde sıvı dolum makinalarının farklı ürünler için de kullanılması sağlanır. Ürüne göre değiştirilebilen dolum nozulları sayesinde sıvı, viskoz ya da tanecikli ürünlerin dolum işlemi tek bir makineyle yapılabilir.

Bir diğer avantaj olarak sıvı dolum makinası, üretim sırasındaki israfı da en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak için faydalı bir yöntemdir. Makinenin sağladığı gramaj hassasiyeti sayesinde dolum esnasındaki dökülme ya da taşmaların en aza indirilmesi hatta tamamen ortadan kaldırılması sağlanır. Bu sayede kirlenmedikleri için hem şişelerin hem de ürünlerin israfı en düşük seviyede tutulmuş olacaktır.

Üretim hattında kullanılan likit dolum makinaları aynı zamanda hijyenik bir çözüm de sunar. Dolumu yapılacak olan ürünü imalat kazanından direkt makinenin kendisi alır ve dolumu da kendisi gerçekleştirir. Makinelerin dolum işlemi sırasında ne şişe ya da kavanozlara ne de dolumu yapılacak ürünlere hiçbir insan teması olmadığı için hijyen koşulları en iyi şekilde sağlanır.

Sıvı Dolum Makinaları Hangi Ürünler İçin Kullanılabilir?

Çeşitli yoğunluktaki ve türdeki ürünlerin paketlenmesi konusunda avantaj sağlayan likit dolum makinalarında doldurulabilecek ürünler de çeşitlilik gösterir. Bal, tahin, pekmez, kefir, ayran ve boza gibi yoğun ürünlerin şişelenmesinin yanı sıra; süt, meyve suyu, şalgam ve sirke gibi daha akışkan ürünlerin dolum işlemini de kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda zeytinyağı, likit soslar ve nar ekşisi ürünlerinin şişelenme işleminde de kullanılabilir.

Sağladığı tüm avantajlar ve geniş kullanım alanı sebebiyle üretim bandında sıvı dolum makinaları kullanmak son derece pratik ve akılcı bir çözümdür. KULP Likit Ürün Dolum Makinaları ise bu ürün kategorisinde beş farklı ürün sağlar. Makineler, dolumu yapılacak ürünlerin mililitre değerlerine ve bir saatte ortaya koydukları adet sayısına bağlı dolum kapasitesine göre değişiklik gösterir. KULP Likit Ürün Dolum Makinaları, minimum 5 mililitre ve maksimum 5000 mililitre aralığındaki dolum işlemini gerçekleştiren makinelerin üretiminde yer alan bir markadır.

Sıvı dolum makineleri söz konusu olduğunda KULP markasının sağladığı yüksek kalite ve ortaya koyduğu satış sonrası hizmetler sayesinde hem Türkiye’de hem de dünya çapınca pek çok firma tarafından tercih edilmesini sağlanmıştır.