Paslanmaz çelik kaliteleri

Paslanmaz çelik,% 1,2'den az ve en az% 10,5 oranında krom içeren, kalitesine bağlı olarak özelliği% 10,5'ten fazla krom içeren, korozyona karşı az çok dirençli ve pasa duyarlı bir çeliktir. Başlıca paslanmaz çelik türleri:

 

  • 301 paslanmaz çelik - yüksek gerilme dayanımına sahiptir. Bununla birlikte, düşük bir krom içeriğine ve yüksek bir karbon seviyesine sahiptir, bu da onu yüksek sıcaklıklarda aşındırıcı hale getirir.

 

  • 304 paslanmaz çelik en yaygın kullanılan ve en çok yönlü paslanmaz çelik türüdür. İyileştirilmiş kaynaklanabilirliği ve ısıya karşı iyi direnci ile bilinir, ancak sulu solüsyonlarla tutarlı temas halinde olduğunda aşındırıcı reaksiyonlar gösterir, bu da ılık sıvı veya viskoz ürün için kullanım için ideal olmadığı anlamına gelir. KULP, 304 paslanmaz çeliği, ürünle doğrudan temas halinde olmayan makine aksamları için kullanır.

 

  • 316 paslanmaz çelik, cerrahi çelik olarak da adlandırılan, daha yüksek miktarda krom ve nikele sahiptir. Bu kombinasyon onu sulu ürünle sürekli temas halinde olsun ya da olmasın son derece dirençli ve dayanıklı hale getirir. KULP'un ürünlerle direkt temas halinde olan makine parçaları için kullandığı 316L kalitesi daha da az karbon içeriğine sahip olduğundan, çeliğin kaynak sonrası bile korozyona karşı daha dirençli olmasını sağlar.

 

  • 321 paslanmaz çelik çok agresif kimyasal bileşenlerde korozyona karşı artan bir dirence sahiptir. Bununla birlikte, titanyum bazlı stabilizasyonu nedeniyle, yüksek sıcaklıklı bir ark boyunca iyi transfer olmaz, bu da kaynak yapmanın daha zor olduğu anlamına gelir.

 

  • 430 paslanmaz çelik 316 ile aynı krom içeriğine sahiptir, ancak ısıya daha az dirençlidir ve kaynaklanması daha zordur. Genellikle ev aletlerinde kullanılır.