Dolum Teknolojileri

Manuel dolum sisteminden otomatik sisteme geçmek, işinizi büyütürken ve üretiminizi arttırırken önemli bir adımdır. Bununla birlikte, önce şu soruya yanıt vermek gerekiyor: “Endüstride ne tür dolum teknolojileri var ve bunlar arasında nasıl seçim yapmalısınız?”

Seçimi, doldurulacak ürünün özelliklerine, kullanılacak ambalajın boyutuna ve bazen de bütçenize göre yapmalısınız. Bunun için bu yazımızda sizler için beş ana doldurma teknolojisini listeliyoruz:

- Seviye tespitli dolum sistemi, adından da anlaşılacağı gibi, ürünün doldurulmak istenilen ambalaja yerçekimi veya vakum gücü kullanılarak istenilen seviyeye ulaşana kadar doldurulduğu sistemdir. Bu sistemin basitliği, maliyetinin nispeten düşük olmasını sağlar. Öte yandan makineye yerleştirilen sensör sayısı ne kadar fazla olursa olsun; dolum doğruluğu da çok düşüktür, milimetrik olarak aynı seviyeye ulaşmak zordur. Seviye doldurma makineleri tipik olarak, doğruluğunun kritik bir kriter olmadığı su şişeleme fabrikalarında kullanılır.

- Serbest akışlı doldurma sistemlerinde de prensip benzerdir; ancak dolum işlemini durdurmak için seviyeyi işaret olarak kullanmak yerine, bu makineler bir kronometreye bağlıdır ve dolum sırasında geçen süre istenilen dolum ağırlığının veya hacminin elde edilmesini sağlar. Bu tip doldurmanın dezavantajı sadece düşük hassasiyet değil, aynı zamanda tankın içindeki ürün miktarına göre değişen ürün akış hızıdır. Örneğin, tank tamamen doluysa, basınç, akışın tankın yarı dolu olduğu duruma göre daha hızlı olmasına neden olur.

- Akış ölçerli (flowmetre) sistemler, ürünle doğrudan temas halinde olan sensörler sayesinde nozülden çıkarken doldurulan ürünün miktarını ölçer, bu da dolum doğruluğunun daha hassas olmasını sağlar, ancak daha çok sıvı ürünler için uygun sistemlerdir. Aslında ürünün yoğunluğu düşük veya yüksek ya da ürün parça içeriyorsa sensörler ağırlık belirlerken bu parametreleri dikkate alamıyor. Bu nedenle bu sistem genellikle sıvı ürünler için kullanılır.

- Gravimetrik doldurma sistemleri, ürün homojenliğinden bağımsız olarak ağırlığı baz alarak doldurur, bu da ürünlerin içinde büyük partiküller (3 veya 5 santimetreden fazla) olduğunda iyidir. Bununla birlikte, terazinin istenen ağırlığa ulaşıldığına dair sinyal gönderdiği an ile makinenin dolumu durdurduğu an arasında, her zaman doldurma nozülünden dışarı akan ve henüz tartılmak üzere içeri ulaşmamış bir ürün boşluğu/eksikliği vardır. Sonuç olarak, gerçek ağırlık kesin değildir ve bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu daha yavaş doldurmaktır, bu da doldurma hızını etkiler. Bu sistem ideal olarak doğruluk eksikliğinin daha az belirgin hale geldiği büyük ağırlıklarda (10 kilo ve daha fazla) kullanılır.

- KULP'un dozaj makinelerinde kullandığı volümetrik dolum sistemlerine gelelim. Ürünü, içerisinde piston bulunan bir silindire pompalayan, istenilen hacmi emmek için geri hareket eden ve ardından onu doldurma nozuluna doğru ileri iten bir sistemden oluşmaktadır. Böylelikle ister küçük ister büyük hacimler için, makinedeki aynı ayar doğru ve sabit bir dolum sağlar. Ürünün sıvı, yarı sıvı, viskoz, köpüklü ve macunsu veya hatta içinde parçalar olup olmaması, bu tip sistemler için sorun teşkil etmez. Ürün akışının hazırlama ve çıkarma hızı, ürünün cinsine veya istenilen kapasiteye göre ayarlanabilir.